Przebarwienia skóry to dość częsty problem. Gdy wykluczysz obecność chorób ogólnoustrojowych, które mogły je wywołać, możesz wybrać spośród kilku skutecznych metod ich usunięcia.
Za kolor skóry, oczu i włosów odpowiada melanina. Za jej pomocą organizm broni się przed agresywnymi promieniami ultrafioletowymi. Melanina absorbuje światło słoneczne i chroni skórę przed promieniowaniem UV, zapobiegając jego przenikaniu w głąb skóry. Kiedy dochodzi do nadmiernej i nierównomiernej koncentracji melaniny, mamy do czynienia z hiperpigmentacją, a co za tym idzie – przebarwieniami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kiedy przebarwienia stają się szczególnie uciążliwe, a wykluczone zostały wszelkie choroby, możesz się uciec do kilku metod ich usunięcia.
Skutecznym orężem w walce z przebarwieniami są koktajle witaminowe dobrane do potrzeb konkretnego pacjenta. Dzięki wchodzącej w ich skład witaminie C skóra nabiera jaśniejszego odcienia. Poprzez mikronakłucia lekarz czy kosmetolog wprowadzają pod skórę substancje odżywcze i aminokwasy, na przykład kwas pantotenowy i nikotynowy, a także biotynę, magnez, kobalt i fosfor. Po otrzymaniu serii zastrzyków znacząco poprawia się koloryt skóry twarzy – synteza melaniny zostaje znormalizowana, a po przebarwieniach nie ma śladu.
To jeden z najpopularniejszych zabiegów na wyrównanie kolorytu twarzy. Peelingi chemiczne na przebarwienia bazują głównie na kwasach glikolowym, retinowym, fitowym, mlekowym i TCA. Związki te przenikają w głębsze warstwy skóry, złuszczają osłabione i martwe komórki. Wszystkie rodzaje peelingów chemicznych radzą sobie z przebarwieniami, ale działają w różny sposób. Na przykład kwas retinowy działa szybciej, ale wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. Natomiast kwas migdałowy złuszcza delikatnie i stopniowo, ale peelingi trzeba powtarzać częściej.
Fototerapia w leczeniu przebarwień wykorzystuje intensywnie pulsujące światło o określonej długości, które jest pochłaniane przez melaninę – barwnik występujący w nadmiarze w miejscach, gdzie skóra jest przebarwiona. W efekcie barwnik ulega zniszczeniu, a resztka światła rozchodzi się w postaci ciepła po skórze, co usprawnia krążenie i pomaga odbudować włókna kolagenowe. Zabieg jest bezbolesny i wymaga 2–3 powtórzeń dla uzyskania maksymalnego efektu.
Usuwanie przebarwień jest jak najbardziej możliwe w domowych warunkach. Co możesz wykorzystać dla pięknego koloru skóry? Pierwszym niezawodnym środkiem jest natka pietruszki, która ma właściwości lecznicze. Maseczki z niej są dobre dla każdego rodzaju cery. Posiekaj natkę, dodaj łyżkę stołową śmietany, łyżeczkę oliwy i pięć kropli witaminy A. Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż miksturę na oczyszczoną skórę twarzy i po 15 minutach zmyj.
Możesz też użyć soku z cytryny, który słynie z właściwości wybielających. Cytryna zawiera ponadto dużą ilość witamin korzystnych dla skóry. Maseczka z cytryny zamyka pory, reguluje pracę sebum i likwiduje przebarwienia. Wymieszaj jedną łyżkę stołową soku z cytryny z łyżeczką mąki pszennej. Uzyskaną miksturę nałóż grubą warstwą na skórę twarzy i nakryj ją dodatkowo ręczniczkiem. Trzymaj przez około 30 minut, a następnie zmyj.
Zdj. główne: Sinitta Leunen/unsplash.com