Przebarwienia na skórze? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Przebarwienia na skórze? Sprawdź, jak się ich pozbyć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przebarwienia skóry to dość częsty problem. Gdy wykluczysz obecność chorób ogólnoustrojowych, które mogły je wywołać, możesz wybrać spośród kilku skutecznych metod ich usunięcia. 

Przebarwienia skóry – czym są?

Za kolor skóry, oczu i włosów odpowiada melanina. Za jej pomocą organizm broni się przed agresywnymi promieniami ultrafioletowymi. Melanina absorbuje światło słoneczne i chroni skórę przed promieniowaniem UV, zapobiegając jego przenikaniu w głąb skóry. Kiedy dochodzi do nadmiernej i nierównomiernej koncentracji melaniny, mamy do czynienia z hiperpigmentacją, a co za tym idzie – przebarwieniami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MEI Academy (@academy.mei.pl)

Jak walczyć z przebarwieniami?

Kiedy przebarwienia stają się szczególnie uciążliwe, a wykluczone zostały wszelkie choroby, możesz się uciec do kilku metod ich usunięcia.

Mezoterapia

Skutecznym orężem w walce z przebarwieniami są koktajle witaminowe dobrane do potrzeb konkretnego pacjenta. Dzięki wchodzącej w ich skład witaminie C skóra nabiera jaśniejszego odcienia. Poprzez mikronakłucia lekarz czy kosmetolog wprowadzają pod skórę substancje odżywcze i aminokwasy, na przykład kwas pantotenowy i nikotynowy, a także biotynę, magnez, kobalt i fosfor. Po otrzymaniu serii zastrzyków znacząco poprawia się koloryt skóry twarzy – synteza melaniny zostaje znormalizowana, a po przebarwieniach nie ma śladu.

Peeling chemiczny

To jeden z najpopularniejszych zabiegów na wyrównanie kolorytu twarzy. Peelingi chemiczne na przebarwienia bazują głównie na kwasach glikolowym, retinowym, fitowym, mlekowym i TCA. Związki te przenikają w głębsze warstwy skóry, złuszczają osłabione i martwe komórki. Wszystkie rodzaje peelingów chemicznych radzą sobie z przebarwieniami, ale działają w różny sposób. Na przykład kwas retinowy działa szybciej, ale wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. Natomiast kwas migdałowy złuszcza delikatnie i stopniowo, ale peelingi trzeba powtarzać częściej.

Fototerapia

Fototerapia w leczeniu przebarwień wykorzystuje intensywnie pulsujące światło o określonej długości, które jest pochłaniane przez melaninę – barwnik występujący w nadmiarze w miejscach, gdzie skóra jest przebarwiona. W efekcie barwnik ulega zniszczeniu, a resztka światła rozchodzi się w postaci ciepła po skórze, co usprawnia krążenie i pomaga odbudować włókna kolagenowe. Zabieg jest bezbolesny i wymaga 2–3 powtórzeń dla uzyskania maksymalnego efektu.

Jak usunąć przebarwienia w domu?

Usuwanie przebarwień jest jak najbardziej możliwe w domowych warunkach. Co możesz wykorzystać dla pięknego koloru skóry? Pierwszym niezawodnym środkiem jest natka pietruszki, która ma właściwości lecznicze. Maseczki z niej są dobre dla każdego rodzaju cery. Posiekaj natkę, dodaj łyżkę stołową śmietany, łyżeczkę oliwy i pięć kropli witaminy A. Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż miksturę na oczyszczoną skórę twarzy i po 15 minutach zmyj.

Możesz też użyć soku z cytryny, który słynie z właściwości wybielających. Cytryna zawiera ponadto dużą ilość witamin korzystnych dla skóry. Maseczka z cytryny zamyka pory, reguluje pracę sebum i likwiduje przebarwienia. Wymieszaj jedną łyżkę stołową soku z cytryny z łyżeczką mąki pszennej. Uzyskaną miksturę nałóż grubą warstwą na skórę twarzy i nakryj ją dodatkowo ręczniczkiem. Trzymaj przez około 30 minut, a następnie zmyj.

Zdj. główne: Sinitta Leunen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne akcesoria do mebli – praktyczny przewodnik
Jak wybrać idealne akcesoria do mebli – praktyczny przewodnik
Poradnik, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję podczas wyboru idealnych akcesoriów do mebli. Dowiedz się, jakie aspekty są kluczowe i jakie style możesz wypróbować.
Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed gryzoniami bez użycia profesjonalnych narzędzi?
Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed gryzoniami bez użycia profesjonalnych narzędzi?
Poznaj bezpieczne i skuteczne metody na pozbycie się niechcianych gryzoni z Twojego domu, bez konieczności korzystania z profesjonalnych narzędzi.
Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania dla twojego małego przedsiębiorstwa?
Jak wybrać odpowiednią formę opodatkowania dla twojego małego przedsiębiorstwa?
Dowiedz się, jak wybrać formę opodatkowania najodpowiedniejszą dla twojego małego przedsiębiorstwa, aby zoptymalizować obciążenie podatkowe i zapewnić zgodność z prawem.
Ostatnie wpisy