Zakładanie trawnika – poradnik dla początkujących

Zakładanie trawnika – poradnik dla początkujących
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na założenie trawnika? Mamy dobrą informację! Najlepszy moment jest teraz, pod koniec lata. Sprawdź, jak założyć trawnik.

Zakładanie trawnika – kiedy jest najlepszy czas?

Większość z nas na pytanie „kiedy najlepiej zakładać trawnik?” odpowie „wiosną”. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Wśród posiadaczy trawników znajdziemy równie wielu zwolenników wiosennego zakładania trawnika jak i jesiennego. Musimy przyznać, że do nas zdecydowanie przemawiają argumenty za jesiennym zakładaniem trawnika:

  • odpowiednia wilgotność gleby i mniejsze zagrożenie suszą niż w okresie wiosennym,
  • w miarę stabilne temperatury,
  • mniejsze zagrożenie upałami.

Warto jednak podkreślić, że jesienne zakładanie trawnika najlepiej wykonać na przełomie sierpnia i września i powyższe zalety dotyczą tego terminu.

Zakładanie trawnika z siewu – o czym warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika z siewu jest zdecydowanie tańsze niż założenie trawnika z rolki. Jednak podczas zakupu nasion warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Pamiętajmy też, by dostosować typ mieszanki do rodzaju trawnika, który chcemy uzyskać oraz do miejsca siewu. Zdecydowanie jest w czym wybierać – znajdziemy gotowe mieszanki traw na tereny zacienione, na tereny mocno nasłonecznione, a nawet przeznaczone na przygotowanie terenu sportowego czy łąki kwietnej.

Zakładanie trawnika z siewu – jak uzyskać najlepsze efekty?

Zakładanie trawnika z siewu może przynieść bardzo zadowalające efekty, gdy zastosujemy się do poniższych zasad:

  • przed wysianiem nasion podlej podłoże – dzięki temu zapewnisz odpowiednią wilgotność podłoża i przyspieszysz kiełkowanie nasion,
  • po wysianiu nasion cały teren regularnie podlewaj delikatnym strumieniem (tzw. mgiełką),
  • pierwsze koszenie trawnika przeprowadź, gdy ma 8 cm – należy skrócić ją do 5 cm.

Zakładanie trawnika z rolki – o czym warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika z rolki jest bardziej kosztowne niż zakładanie trawnika z siewu, ale efekty pracy są widoczne niemal od razu. Trawnik z rolki najlepiej jest kłaść we wrześniu. Jeśli chcesz samodzielnie położyć trawnik z rolki, to dobrze to rozplanuj. Ważne jest, by całą zakupioną darń położyć w ciągu jednego dnia – przetrzymywanie trawy w rolkach nie jest wskazane (może zacząć przysychać, co utrudni ukorzenianie się trawy). Warto też wiedzieć, że układanie trawnika z rolki nie jest zajęciem skomplikowanym, jednak zdecydowanie nie jest to lekka praca. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług firmy, która się w tym specjalizuje.

Darń z folii a darń z gruntu – jaki trawnik z rolki wybrać?

Jaka jest różnica między darnią z gruntu a darnią z folii? Darń z gruntu jest oddzielana od podłoża, na którym rosła, dlatego ma skrócone korzenie (czasami nawet o połowę), a przez to dłużej trwa jej ukorzenianie w nowym miejscu (nawet do 2 tygodni). Darń z folii jest droższa, mimo że na etapie zakupu wygląda gorzej niż darń z gruntu. Warto jednak wiedzieć, że darń hodowana na folii bardzo łatwo się przyjmuje, gdyż jej korzenie nie zostały uszkodzone. Zakładanie trawnika z rolki daje zdecydowanie lepsze efekty w krótkim czasie, gdy postawimy na darń z folii.

Zdj. główne: Mihály Köles/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny granitowy model do Twojej kuchni: poradnik
Jak wybrać idealny granitowy model do Twojej kuchni: poradnik
Odkryj unikalne cechy granitu idealnego do Twojej kuchni. Dowiedz się jak dobrać kolor, wykończenie oraz jakie są aspekty konserwacji.
Jak skutecznie przeprowadzić proces rozwodowy bez konfliktów?
Jak skutecznie przeprowadzić proces rozwodowy bez konfliktów?
Poznaj kroki, które pomogą Ci przeprowadzić proces rozwodowy bez konfliktów. Dowiedz się, jak zapewnić jednoznaczność decyzji i zaangażować mediatory do rozwiązania spornych kwestii.
Na co musisz zwrócić uwagę przed wyborem przedszkola dla swojego dziecka?
Na co musisz zwrócić uwagę przed wyborem przedszkola dla swojego dziecka?
Wybór przedszkola dla Twojego dziecka to kluczowa decyzja. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznego wyboru.
Ostatnie wpisy