Zakładanie trawnika – poradnik dla początkujących

Zakładanie trawnika – poradnik dla początkujących
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na założenie trawnika? Mamy dobrą informację! Najlepszy moment jest teraz, pod koniec lata. Sprawdź, jak założyć trawnik.

Zakładanie trawnika – kiedy jest najlepszy czas?

Większość z nas na pytanie „kiedy najlepiej zakładać trawnik?” odpowie „wiosną”. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Wśród posiadaczy trawników znajdziemy równie wielu zwolenników wiosennego zakładania trawnika jak i jesiennego. Musimy przyznać, że do nas zdecydowanie przemawiają argumenty za jesiennym zakładaniem trawnika:

  • odpowiednia wilgotność gleby i mniejsze zagrożenie suszą niż w okresie wiosennym,
  • w miarę stabilne temperatury,
  • mniejsze zagrożenie upałami.

Warto jednak podkreślić, że jesienne zakładanie trawnika najlepiej wykonać na przełomie sierpnia i września i powyższe zalety dotyczą tego terminu.

Zakładanie trawnika z siewu – o czym warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika z siewu jest zdecydowanie tańsze niż założenie trawnika z rolki. Jednak podczas zakupu nasion warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Pamiętajmy też, by dostosować typ mieszanki do rodzaju trawnika, który chcemy uzyskać oraz do miejsca siewu. Zdecydowanie jest w czym wybierać – znajdziemy gotowe mieszanki traw na tereny zacienione, na tereny mocno nasłonecznione, a nawet przeznaczone na przygotowanie terenu sportowego czy łąki kwietnej.

Zakładanie trawnika z siewu – jak uzyskać najlepsze efekty?

Zakładanie trawnika z siewu może przynieść bardzo zadowalające efekty, gdy zastosujemy się do poniższych zasad:

  • przed wysianiem nasion podlej podłoże – dzięki temu zapewnisz odpowiednią wilgotność podłoża i przyspieszysz kiełkowanie nasion,
  • po wysianiu nasion cały teren regularnie podlewaj delikatnym strumieniem (tzw. mgiełką),
  • pierwsze koszenie trawnika przeprowadź, gdy ma 8 cm – należy skrócić ją do 5 cm.

Zakładanie trawnika z rolki – o czym warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika z rolki jest bardziej kosztowne niż zakładanie trawnika z siewu, ale efekty pracy są widoczne niemal od razu. Trawnik z rolki najlepiej jest kłaść we wrześniu. Jeśli chcesz samodzielnie położyć trawnik z rolki, to dobrze to rozplanuj. Ważne jest, by całą zakupioną darń położyć w ciągu jednego dnia – przetrzymywanie trawy w rolkach nie jest wskazane (może zacząć przysychać, co utrudni ukorzenianie się trawy). Warto też wiedzieć, że układanie trawnika z rolki nie jest zajęciem skomplikowanym, jednak zdecydowanie nie jest to lekka praca. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług firmy, która się w tym specjalizuje.

Darń z folii a darń z gruntu – jaki trawnik z rolki wybrać?

Jaka jest różnica między darnią z gruntu a darnią z folii? Darń z gruntu jest oddzielana od podłoża, na którym rosła, dlatego ma skrócone korzenie (czasami nawet o połowę), a przez to dłużej trwa jej ukorzenianie w nowym miejscu (nawet do 2 tygodni). Darń z folii jest droższa, mimo że na etapie zakupu wygląda gorzej niż darń z gruntu. Warto jednak wiedzieć, że darń hodowana na folii bardzo łatwo się przyjmuje, gdyż jej korzenie nie zostały uszkodzone. Zakładanie trawnika z rolki daje zdecydowanie lepsze efekty w krótkim czasie, gdy postawimy na darń z folii.

Zdj. główne: Mihály Köles/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble wielofunkcyjne dla nastolatka?
Jak wybrać idealne meble wielofunkcyjne dla nastolatka?
Odkryj, jak skutecznie łączyć funkcjonalność i styl, wybierając meble wielofunkcyjne dla nastolatków. Znajdź odpowiednie rozwiązania, które przetrwają zmieniające się trendy i rosnące wymagania młodzieży.
Jak wybrać idealny worek na obuwie dla dziecka – praktyczne porady
Jak wybrać idealny worek na obuwie dla dziecka – praktyczne porady
Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak wybrać najodpowiedniejszy worek na obuwie dla najmłodszych. Z nami zapewnisz swojemu dziecku komfort i styl!
Tworzenie domowych przetworów: powrót do korzeni i smaków dzieciństwa
Tworzenie domowych przetworów: powrót do korzeni i smaków dzieciństwa
Odkryj sekrety tworzenia staropolskich przetworów, skosztuj smaku dzieciństwa i odkryj swoje korzenie. Naucz się jak w domowych warunkach przyrządzić zdrowe i smaczne przysmaki.
Ostatnie wpisy