poniedziałek, 2 października, 2023

Urządzanie przydomowego ogrodu to nie tylko rozplanowywanie grządek, miejsca posadzenia krzewów oraz położenia oczek wodnych. Aby otoczenie Twojego domu dobrze wyglądało, warto zadbać również o odpowiednie meble (zarówno tarasowe, jak i te typowo ogrodowe) i oświetlenie. Wszystkie te elementy będą składać się na harmonijną całość, która z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Jakie meble pasują do nowoczesnych ogrodów?

Nowoczesne ogrody charakteryzują się krótko przystrzyżonymi trawnikami, przyciętymi do geometrycznych kształtów krzewami, efektownymi skalniakami i rabatami oraz prostymi, klasycznymi dodatkami. Połączenie tych składowych sprawia, że nowoczesny ogród od razu budzi skojarzenia z minimalizmem, stylem skandynawskim, luksusem i elegancją. Jeśli marzysz o podobnym efekcie, postaw na proste, monochromatyczne meble designerskie, klimatyczne oświetlenie ze szczególnym podkreśleniem Twoich ulubionych elementów oraz dużą ilość geometrycznych form. W ten sposób stworzysz ogród pasujący do współczesnej aranżacji zielonej przestrzeni.

Z jakich materiałów powinny być wykonane meble ogrodowe?

Urządzając ogród należy pamiętać, że meble, które w nim staną, będą narażone na szereg czynników atmosferycznych, które mogą powodować ich szybkie zużywanie się. Ostre światło słońca i wysokie, letnie temperatury mogą przyspieszać blaknięcie kolorów, a jesienne deszcze, zimno, mgła i grad skutecznie zmniejszać wytrzymałość różnych powierzchni. Nie bez znaczenia będzie również śnieg i ujemne temperatury w czasie zimy – tak duże amplitudy temperatur w ciągu roku mogą niekorzystnie wpływać na jakość materiałów. Dodatkowym problemem mebli zewnętrznych są oczywiście szkodniki, zaczynając od insektów, a kończąc na gryzoniach, ptakach i kotach. Jak radzić sobie z tymi wszystkimi problemami? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest wybieranie mebli ogrodowych, które zostały wykonane z twardych, wytrzymałych materiałów. Równie istotne jest zadbanie, aby elementy drewniane zostały odpowiednio zaimpregnowane. Warto także chronić meble, przenosząc je na zimę, kiedy nie są używane, do piwnicy lub garażu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

0 komentarzy

Dodaj komentarz